Jānis Vanags: Marihuānas legalizācija. Latvijas iespējamais veiksmesstāsts?

ASV marihuānas legalizācijas vilnis turpina brāzties pāri štatiem. Nu jau pilnīgi legāli ar marihuānas industriju var pelnīt Vašingtonā, Kolorādo, Aļaskā, Origonā un virknē citu štatu tā ir legāli izmantojama medicīnas nolūkos.  Ka arī jāpiebilst, ka virknē štatu tā ir dekriminalizēta un sods par tās smēķēšanu, glabāšanu noteiktos apjomos nedraud. ES valstis arī nesnauž. Daudzas no tām sāk apsvērt legalizācijas, vai kā minimums, ja tas vēl nav realizēts, dekriminalizācijas plānus. Kā parasti, Latvijas gaišās galvas baidās no visa jaunā un klusi sēž maliņā gaidot, ko darīs citi, lai kā pēdējie varētu pievienoties, jo pirmajiem savā reģionā konstruktīvi izvērtēt legalizācijas iespējas ir bailes.

Marihuānas legalizācija ir jautājums par ko politiķi nevēlās diskutēt. Ja arī dienaskārtībā jautājums saistībā ar marihuānas legalizāciju vai dekriminalizāciju parādās (01.06.2015, ManaBalss.lv iniciatīva “Marihuānas dekriminilazācija” tika iesniegta Saeimā, par to parakstījās 10 888 latvijas pilsoņu), tad to nocērt jau saknē, nesākoties argumentētai diskusijai. Deputāts Raivis Dzintars (NA) pat salīdzināja šo ideju ar pedofilijas legalizēšanu Latvijā. Man šķiet, ja mēs salīdzinam marihuānu ar pedofiliju, augu kurš ir pilnīgi legāls vai dekriminalizēts 28 pasaules valstīs, tai skaitā valstīs, uz kurmām mēs skatamies ar apbrīnu, tad mums ir lielas problēmas. Vai tiešām ASV neapzinās, ko viņi dara un pie kā tas novedīs? Vai Nīderlande 40 gadu garumā apzināti riskē ejot pa trauslu ledu? Vai virkne ES attīstīto valtu pieņem neracionālus un valsti iznīcinošus lēmumus? Tad varbū ir jāapgaismo tie neprātīgie, kāmēr nav par vēlu un viņu nācijas nav iznīcinātas? Es domāju, ka tā tas nav un šīs valstis ļoti labi apzinās uz ko viņas iet, un ir tālredzīgas. Atšķirībā no mums, viņas apzinās, ka šis likums, kas aizliedz izmantot marihuānu nes vairāk mīnusus nekā plusus un sākot regulēt tirgu valsts tikai iegūst. Pēcpadomju telpā, inovācijas un jaunas dvesmas ar grūtībām iemanto popularitāti. Padomju mantojums, mēs grūti pieņemam pārmaiņas. Ir jātiek tam pāri, ja vēlamies būt tie, kam seko, nevis tie, kuri seko.

Iedziļināsimies skaitļos, ko mums rāda citu valstu pieredze.  Nīderlande budžetā no marihuānas industrijas vidēji gadā iegūst  400 miljonus  no nodokļiem un licenžu tirgošanas “cofee shopiem”. Ar ASV ir nedaudz savādāk, tur ir gan katrai pavalstij vietējā likumdošana un ir federālā likumdošana. Pagaidām ir dažādas nianses, kas bremzē šo industriju, jo tīri juridiski ir neskaidrības. Štata likums atļauj nodarboties ar marihuānas industriju, bet savukārt federālajā likumā izmaiņas nav veiktas. Šī iemesla dēļ bankas atsakās izsniegt kredītus uzņēmējiem un VISA, MASTER karšu norēķinu sistēmas viņus apkalpot, jo baidās no iespējamajām problēmām. Bet neraugoties uz šo putru, Vašingtona gadā ir ieguvusi papildus 70 miljonus savam budžetam no marihuānas industrijas.

Šie 70 + miljoni ir paslīdējuši garām organizētai noziedzībai. Legalizējot marihuānu organizētā noziedzība pazaudē veselu tirgus segmentu no kā pastāvīgi gūt ienākumus. Pats svarīgākais faktors, organizētā noziedzība zaudē kontaktu ar cilvēkiem, kurus viņi varētu mēģināt uzsēdināt uz smagajām narkotikām. Vispopulārakais arguments, ko izmanto marihuānas legalizācijas pretinieki ir, ka tā ir starts, lai pārietu uz smagajām narkotikām – metamfetamīnu, heroīnu u.t.t. Nepiekrītu, jo šis stereotips ir radies tādēļ, ka tieši kontakts ar kriminālo vidi un attiecīgi kriminālās vides interese cilvēku pavedināt, tam iesmērēt heroīnu, vai ko citu, ir noteicošais faktors kādēļ narkomānu centros un cietumos esošie apgalvo, ka sākuši ar marihuānu. Ja noziedzīgais elements tiktu izslēgts no marihuānas iegādes procesa, šādu stereotipu nebūtu. Tās ir kardināli atšķirīgas vielas, to efekts un nodarītais kaitējums ir nesalīdzināms.

Pats svarīgākais iemesls, kādēļ marihuānu vajadzētu padarīt pieejamu cilvēkiem, ir tās medicīniskais pielietojums. Dr. Sunjay Gupta ( CNN medicīnas eksperts ) ir paziņojis, ka marihuāna daudzos gadījumos, iespējams, ir vienīgais līdzeklis kā cīnīties ar smagu slimību radītajiem simptomiem. Marihuānu izmanto kā antidepresantu, pretsāpju līdzekli, apetītes uzlabotāju, muskluļa spazmu un sklerozes ārstniecības līdzekli, sliktas dūšas mazinātāju ķīmiskās terapijas laikā un cīņai ar bezmiegu. Vēl tiek pētīts marihuānas pielietojums HIV un vēža ārstēšanā, ka arī citas tās pozitīvās īpašības. Vēzis ir nežēlīgs un nesaudzīgs pret saviem upuriem, cīņa ar šo slimību ir radikāla un iespējas mazināt mokas, kas piemeklē šos slimniekus ikdienā ir ierobežotas. Marihuāna ir reāls līdzeklis, ko atzīst par efektīvu atbalstu šīs nežēlīgās slimības skartajiem cilvēkiem. Vai mums ir tiesības nesekot progresīvajām valstīm un palikt maliņā nedodot iespēju smagi slimiem cilvēkiem atvieglot savas ciešanas?

Šobrīd pasaule mainās. Katru mēnesi tiek radīts nezināms ( daudz ) skaits jaunu ķīmisku vielu. Šīs vielas rada ar mērķi, lai sniegtu legālu apreibināšanās iespēju. Reāla cīņa ar šiem ķīmijas tirgoņiem ir mazefektīva. Latvijā vēl pirms neilga laika legāli veikalos tirgoja sintētiskos kanaboīdus ( Spice ). Likumdošana cīņā ar šiem darboņiem bija/ir bezspēcīga, bet šo vielu efekts salīdzinot ar marihuānas radīto bija 100 reizes spēcīgāks un krietni atšķirīgāks. Vēl joprojām šīs vielas tiek tirgotas pagrīdē. Formulas tiek nemitīgi mainītas un policijas darbinieki daudzos gadījumos ir bezspēcīgi, jo gluži vienkārši likums nekontrolē konkrēto vielu. Legālo narkotiku bums pārņem visu pasauli. Pārņem tādēļ, ka tas ir legāls. Bet vai tas ir droši? Par veselības drošību ilgtermiņā nekas nav zināms, jo tās ir jaunas vielas un nav veikti pētījumi, kas notiek ar lietotāju pēc 1 – 5 – 10 gadiem. Savukārt marihuāna ir izpētīta. Marihuāna ir atzīta par drošu esam un šī ir tā iespēja, neļaut cilvēkiem izvēlēties izmēģināt “legālos” draņķus, bet ja vēlēšanās ir, tad gūt apreibinājumu no marihuānas.

Vēl par ekonomiku.  Nīderlandes piemērs mums lieliski parāda, kā ar efektīvu kontroli iekassēt pieklājīgu summiņu no nodokļiem + tiek iegūti daudzi pastarpinātie ienākumi no tūristiem. Mūsu valsts niša ir spēja uzņemt un komunicēt ar angļu valodā runājošo tūristu, gan ar krievu valodā runājošo. Ģeogrāfiskais izvietojums ir mūsu pluss. Mēs esam izdevīgs galamērķis skandināviem, baltiešiem, krievvalodīgajiem, poļiem un ja salīdzina dārdzību Latvijā un Nīderlandē, tad mēs visās jomās esam pievilcīgāki, kas tūristam nav mazsvarīgi. Legalizācija dotu iespēju uzplaukt neredzētos apjomos zemkopībai ( iespēja audzēt marihuānu vietējam tirgum un iespēja eksportēt uz ārzemēm ), viesnīcu biznesam, kafejnīcām ( marihuāna pastiprina apetīti, šādi tūristi īpaši daudz mīl garšīgi paēst ) un visai valstij kopumā. Mēs varētu kļūt par valsti, uz kuru brauc, nevis par valsti, no kuras aizbrauc.

Bet kurš tiks galā ar neadekvātajiem tūristim? Jāsāk ar to, ka marihuāna nav alkohols. Marihuāna nomierina, padara miegainu, pozitīvu, relaksējošu. Atšķirībā no alkohola lietotāja marihuāna nemēdz cilvēkiem radīt vēlmi pēc “piedzīvojumiem” un nerada noslieci uz agresiju. Ņemot vērā, ka ieņēmumi no tūristiem un iekasētā nauda no marihuānas tirdzniecības ir ievērojama ( Nīderlandes un ASV pieredze ), valstij būs līdzekļi, kurus novirzīt policijas struktūrām.

54,6% Latvijas iedzīvotāji ir pārliecināti, ka Latvijā ir iestājusies stagnācija. Katru dienu kāds cilvēks izšķirās par lēmumu pamest šo valsti labākas dzīves meklējumos, jo neredz iespēju normāli nopelnīt un nodrošināt sev vēlamos sadzīves apstākļus. Ja vēlamies mainīt šo valsti un izdarīt to strauji, tad mums ir jārīkojās radikāli. Ir krasi kaut kas jāmaina, jo ir skaidrs, esošais kurss mums neko labu nesola. Marihuānas legalizācija ir veids, kā nodrošināt pensionāriem pienācīgu pensiju, kā dot iespēju nopelnīt cilvēkiem iztiku, kā pacelt mūsu valsti uz citu valstu fona. Un nebūt ne negatīvā nozīmē, jo laiks, kad marihuāna bija tabu tēma ir pagātnē.

Jānis Vanags

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s