Jānis Vanags: Melu detektors, kā garants godprātīgam darbam valsts labā.

Uzticību mūsu godātie politiķi un lielo valsts uzņēmumu vadītāji ir pazaudējuši jau labu laiciņu atpakaļ. Bet kā gan savādāk? Tik daudz neiedomājamas lietas ir notikušas, kur skaidri saožama neizdarība, negodprātība un pat iespējams noziedzīgs nodarījums. Bet kā jau parasti, pierādīt neko nevar, jo roka roku mazgā. Vainīgo nav, savārītās ziepes pēc pus gadiņa aizmirstās un naudas slaucamais aparāts droši strādā tālāk. Tiesu sistēma neattīstās, tik pat lēna un neefektīva, kā pirms pāris gadiem, tāda tā ir arī šobrīd. Ja labi grib, jeb kuru lietu var izstiept uz gadiem, līdz sabiedrības uzmanība izplēn un lietas var kārtot savādāk. Cik ilgi dzīvosim valstī, kur vainu neviens neuzņemās un visi rausta plecus? Man ir variants.

Melu detektors jeb poligrāfs ir ierīce, kas ar sensoru palīdzību, kuri piestiprināti pie iztaujājamās personas, nosaka tā elpošanas ritmu, pulsu, asinsspiedienu, ādas galvanisskās reakcijas un citas maņas. Šī ierīce darbojās ar 90% precizitāti. Salīdzinot to ar citām kriminālistikas ekspertīzēm, tās precizitāte ir līdzvērtīga.

Manā skatījumā, politiķiem, kam vēlētājs ir deliģējis pienākumus godprātīgi vadīt šo valsti, nevajadzētu baidīties no poligrāfa ekspertīzes 1 gadā ( piemērs). Par politiķiem es esmu pārliecināts, ka šis ir tas veids, kā mēģināt izmēst no valdības un Saeimas mājas afēristus un liekēžus. Protams, poligrāfu var apmānīt, bet to spēj ne katrs un lielajam vairākumam kampēju šīs ekspertīzes būs pienācīgs bieds. Poligrāfa eksperts ir sava aroda meistars. Tas konsultējoties ar  politiskās virtuves zinātājiem sastādītu jautājumus, kas precīzi sniegtu nepieciešamo informāciju par esošā deputāta reputāciju.

Bet kā ar tiem iespējamajiem neprecīzajiem 10%? Ekspertīze tiek sākta ar pārbaudes jautājumiem, piemēram, kā konkrēto cilvēku sauc, kurā gadā viņš ir dzimis u.t.t. Jautājumus sastāda tā, lai cilvēkam nebūtu vajadzības aizdomāties un viņš spētu neminstinoties atbildēt ar jā/nē bez nepieciešamības paskaidrot sīkāk. Kad eksperts ir drošs, ka gaidāmās atbildes sakrīt ar poligrāfa aparātā uzrādītajiem rezultātiem, tad var sākt uzdot plānotos jautājumus. Ja ir aizdomas par melošanu, poligrāfa pārbaudi var pārcelt un sagatavot konstruktīvi savādākus jautājumus un iet pa otram lāgam visu, līdz brīdim, kad visiem top skaidrs, ka konkrētajā gadījumā viss ir kārtībā. Jāatzīst, ka ir cilvēki, kam melu detektora pārbaudes neveic, lai izšķirtu šos cilvēkus, pirms poligrāfa ekspertīzes ar subjektu pastrādā psihologs. Psihologs noskaidro konkrētā cilvēka psiholoģiskās īpatnības un noskaidro, vai viņa psiholoģiskais raksturojums netraucēs objektīvai poligrāfa ekspertīzei. Poligrāfa pārbaudes ikdienā izmanto gan DP, gan kriminālpolicija. Ārzemēs regulāri pārbauda iekšlietu struktūru darbiniekus un citus zem korupcijas riska pakļautos. Ja reiz tik nopietnas iestādes paļaujās uz šīs aparatūras rezultātiem, tad es neredzu iemeslu, kādēļ godīgiem politiķiem baidīties un izvairīties no ekspertīzes.

Vai ir precedenti citās valstīs? Jā! Ukrainas nprezidents Petro Porošenko 2014. gada 23. oktobrī parakstīja pretkorupcijas likumu, kura ietvaros tika paredzētas poligrāfa pārbaudes. Tās arī tika veiktas. Šobrīd, Ukrainā, poligrāfa pārbaudes augstām valsts amatpersonām ir ierasta prakse.

Būtu jālabo Satversme un šis uzstādījums jānorāda, kā obligāts katram deputātam un ministram, kas sāk pildīt savus pienākumus. Tautai ir jābūt drošai par saviem pārstāvjiem. Jāpieliek punkts šīm šaubām un mūžīgai neuzticībai mūsu politiskajai elitei. Analogus es neredzu, pārāk daudz cūcības ir izdarītas, lai mēs spētu ticēt daudzsološiem solījumiem.

Jānis Vanags

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s