Jānis Vanags: Obligātās Jaunsardzes un Zemessardzes apmācības.

Saspīlēto ģeopolitisko notikumu dēļ, bieži tiek uzdots jautājums, ko mēs iesāktu X stundā? Lai arī iespējamās kara darbības liekās absurdas un neiespējamas, bet tomēr, ko mēs iesāktu? Kur dotos? Kā rīkotos pamanot pretinieka vienības pie mūsu mājām? Kā rīkotos bombardēšanas gadījumā? Kā rīkotos citplanētiešu invāzijas gadījumā? Jā, citplanētiešu! X stunda nenozīmē tikai citas valsts intervenci, bet gan dažādus nestandarta notikumus. Tā varētu būt globāla katastrofa – meteorīts, postoša magnētiskā vētra, kodolkarš, jau pieminētie citplanētieši u.t.t. Ja cilvēks paraksies internetā, tad viņš uzies vienīgi IeM sagatavotus ieteikumus, kas ārkārtas situācijā diez vai paliks atmiņā un Jūs būsat spējīgi adekvāti izvērtēt esošo situāciju un pieņemt vispareizāko lēmumu.  Ieteikumi ir vispārīgi un konkrēti man nav skaidrs, kur īsti atrodās tas bunkurs, ja nu pēkšņi LV teritorijai tuvojās meteorīts, vai notiek kāda cita ārkārtas situācija. Starpcitu, meteorīts nav nemaz tik nereāls variants. Čeļabinskas meteorīts to lieliski apliecina.

Tad ko mēs iesāksim ārkārtas situācijā? Iespējams, daļai no mums ir plāns, bet vismaz manā apkārtējā vidē cilvēki ir neinformēti. Atbildībai par sabiedrības nezināšanu vajadzētu uzņemties valstij, jo tā ir atbildīga par nodokļu maksātāju drošību apdraudējuma gadījumā. Mēs par to maksājam naudu! Mēs maksājam par iespēju dzīvot drošā vidē. Bet par valsts spēju pienācīgā līmenī nodrošināt manu un manu tuvinieku drošību X stundā man ir pamatotas šaubas.

Man šķiet, ka kaut kas ir jāmaina. Es uzskatu, ka lielisks veids, kā sagatavot sabiedrību ārkārtas situācijai ir obligātās civilās un militārās aizsardzības apmācības. Tajās indivīds iegūst gan civilās, gan militārās aizsardzības iemaņas un zināšanas, kas paliks ar to uz visu atlikušo dzīvi. Ik pa laikam tās atsvaidzināt mācības un mēs būsim gatavi sagaidīt briesmas maksimāli minimizējot panikas un haosa riskus. Jau esošā Jaunsardze un Zemessardze ir lieliskas struktūras šādam uzdevumam. Tās jau šos uzdevumus veic, bet mana pārliecība ir, ka šīm mācībām jānotiek obligātā kārtā ar katru no mūsu pilsoņiem.

Par Jaunsardzi. 1992. gadā tika izveidota Zemessardzes jaunatnes organizācija – Jaunsardze. Par Jaunsargu var kļūt ikviens Latvijas iedzīvotājs vecumā no 10 līdz 21 gadam. Uz doto brīdi jaunsargu apmācības valsts aizsardzības jomā apgūst 6000 jaunsargu. Es uzskatu, ka Jaunsardze ir jāpiesaista un jāintegrē skolās. Šīm apmācībām jābūt tikpat ikdienišķām, kā sporta nodarbībām vai vēstures stundām. Šīs apmācības mūsu bērniem ( visai sabiedrībai kopumā ) sniegtu daudzus dažādus bonusus – patriotisko garu, atbildības sajūtu, drošsirdību, zināšanas un iemaņas kā rīkoties ārkārtas situācijās, papildus fiziskās aktivitātes, pirmās palīdzības sniegšanas iemaņas u.t.t. No 10 gadiem līdz vidusskolas beigšanas brīdim Jaunsardzei jābūt pašsaprotamai skolēna ikdienas sastāvdaļai. Par nodarbību biežumu var diskutēt izejot no budžeta iespējām, bet tām ir jābūt regulārām un ne retāk, kā reizi mēnesī. Šādi cilvēki, kas būs 8 gadu garumā apguvuši izdzīvošanai svarīgās iemaņas un zināšanas, būs ieguvuši tikai + savai turpmākai dzīvei.

Par Zemessardzi. 1991. gada 23. augustā tika pieņemts lēmums, par Latvijas Republikas Zemessardzes izveidošanu, kurā tika minēts, ka Zemessardze ir brīvpātīgs militārs sabiedrības pašaizsardzības formējums. Ņemot vērā, ka Latvija 2007. gadā atteicās no obligātā militārā dienesta, pārejot uz profisionālo armiju, civiliedzīvotājam informācija, kā korekti rīkoties X stundā nav zināma. Miera laikā par šādām lietām civilais iedzīvotājs nedomā, priekš tā viņam nav laika, viņam ir jāpelna nauda un uztraukties par mazticamām lietām tam nešķiet loģiski. Tas ir saprotams, jo ikdienā ir daudz dažādu problēmu, par ko ir jādomā tagad un šodien. Domāt par iespējamu kara darbību kaut kad nākotnē vai globālu katastrofu šķistu paranoiski. Bet tieši tādēļ ir valsts, kas viedi sagatavo savu pilsoni, jeb kādai situācijai, lai mēs nebūtu nesagatavoti. Mana pārliecība ir, ka pēc skolas beigšanas un pilngadības sasniegšanas, jaunsargu savās rindās pieņem Zemessardze. Zemessardze ir nākamais līmenis ar specifiskākām un nopietnākām zināšanām, kas papildinās pilsoni un sniegs tam tik vitāli nepieciešamās teorētiskās un praktiskās zināšanas, lai tas spētu izdzīvot un adekvāti pieņemt lēmumus ekstrēmās situācijās. Ņemot vērā, ka skola, kurā ir integrēta Jaunsardze jau sagatavo jauniešus ar spēcīgu zināšanu un iemaņu bāzi apakšā, Zemessardzes apmācībām jānotiek retāk. Jāsamazina varbūtības, kad Zemessardze var radīt šķēršļus konkrētā cilvēka privātajai dzīvei. Apmācībām vajadzētu notikt vismaz divas reizes gadā – ziemas un vasaras sezonās. Atšķirīgos gadalaikos, lai iegūtu pieredzi, kā vislabāk izdzīvot un izmantot konkrētā gadalaika priekšrocības.

Lielisks piemērs ir Šveice, kura regulāri apmāca savus iedzīvotājus un vajadzības gadījumā spēj mobilizēt 1,7 miljonus cilvēku. Turklāt katram no šiem apmācītajiem cilvēkiem mājās glabājās ieroči, forma un cits nepieciešamais ekipējums, līdz 2007. gadam arī munīcija. Katram, kas atzīts par derīgu kara dienastam ir jāiziet regulāras apmācības, kas ilgst pāris nedēļas gadā. 2013. gada 23. septembrī Šveicē notika referendums, kura mērķis bija noskaidrot, vai valstij būtu jāatceļ obligātais militārais dienests. 73% nobalsojušo atbildēja noraidoši. Šveicieši izvēlējās paturēt obligāto militāro dienestu. Ļoti tālredzīgi, jo kā vēsta sena Romiešu politiskā devīze: “ Ja gribi mieru, tad gatavojies karam!”.

Mums vajadzētu padomāt, kas notiks ar mums, ja notiks kaut kas neparedzēts. Vai mēs spēsim par sevi un mūsu tuviniekiem parūpēties? Vai valsts spēs pienācīgi parūpēties par mums, saviem pilsoņiem? Domāju, ka mēs varam vairāk, daudz vairāk nekā daram šobrīd, lai justos drošāk un pašpārliecinātāk. Jaunsardze, kas cieši saistīta ar skolu, Zemessardze, kas cieši saistīta ar katru pilsoni viņa aktīvās dzīves garumā ir risinājums.

Jānis Vanags

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s